www.ceskavoltiz.cz/

voltiz-tlumacov.cz/

zdroj článku : voltiz-tlumacov.cz

Voltižní ježdění se podle historických pramenů objevilo v roce 1509. Od roku 1766 bývaly tyto vystoupení řazeny k počátkům moderního cirkusu a posléze se kombinovaly s tancem a herectvím. Přesto se voltiž daleko více podobá gymnastice. Dá se tedy říct, že je to gymnastická akrobacie na cválajícím koni.


Voltiž byla uznaná jako jedna ze 7 jezdeckých disciplín (skoky, všestrannost, reining, spřežení, drezura, voltiž) mezinárodní jezdeckou federací v roce 1983.
Voltiž pomáhá naučit se udržovat rovnoháhu v souladu s pohybem koně, jako i všeobecnou sportovní zdatnost. K provozování tohoto sportu nepotřebujete umět jezdit, ale voltižní ježdení vám může pomoci se zdokonalit ve vašich jezdeckých schopnostech.

Všichni voltižéři mají možnost starat se o koně bez toho, aby náklady na koně zajištovali sami. Jako v každém jiném spotu se platí měsíční příspěvky do voltižního klubu a náklady na péči o koně jsou rozděleny mezi všechny členy oddílu.

Tento sport je spojením mládeže a péče o koně, všestrannou pohybovou aktivitou (koordinace, rovnováha, pohyblivost), ale i disciplínou a zodpověností, která je v tomto sportu obzvláště důležitá. Disciplínou a zodopovědností, mimo řád chodu tréninků z hlediska bezpečnosti, se myslí také kazdodenní péče o koně. Kůň není neživé nářadí, má své každodenní nároky a potřeby a nedá se odložit do kouta, jako je to běžně možné v jiných sportech. V České republice voltiž patří mezi méně známé sporty s relativně malou členskou základnou. Ve světovém měřítku tomu tak, ale rozhodně není. Své národní reprezentace má většina států Evropské unie, voltiž je populární v severní i jižní Americe, Jihoafrické republice, Rusku nebo třeba v Austrálii či na Novém Zélandě. V zemích jako je Německo, Rakousko, Francie či Velká Británie má voltiž nejen rozsáhlou členskou základnu, ale i početnou skupinu fanoušků, kteří podporují své favority přímo v místech jednotlivých závodů způsobem, který u nás známe třeba z hokeje nebo fotbalu.

U nás byl tento sport poměrně vzácný a teprve zásluhou několika nadšenců začalo voltižních klubů přibývat. Voltižní kluby byly v Kladrubech, Chomutově, Praze, na Severní a Jižní Moravě, například v Tlumačově.

Věříme, že voltiž si své příznivce najde i u nás. Rádi vás mezi sebou přivítáme! Do voltižního oddílu jsou přijímány zpravidla děti od věku přibližně 6 let.

V prvé řadě se voltižní cvičení dělí do dvou základních kategorií. Jedná se o cvičení skupin skupin a jednotlivců.

V případě skupin se jedná o předvedení povinné a volné sestavy, při které se na jednom koni vystřídá 6 cvičenců v průběhu jednoho vystoupení. Podle výkonnosti jsou cvičenci zařazeni do kategorií-skupin A**, A* (junioři), B, C, D.

V kategorii ,,D“ cvičí děti jen v kroku a zjednodušené varianty cviků, v této kategorii začíná většina začátečníků. V kategorii ,,C“ cvičenci předvádí již polovinu cviků povinné sestavy ve cvalu a druhou, náročnější polovinu, v kroku. Volná sestava se v obou kategoriích cvičí v kroku a je složena pouze z dvojic. Kategorie „B“ co do svého obsahu je srovnatelná s kategorií „C“ avšak obnáší předvedení obou sestav již ve cvalu.

Výkonnější cvičenci postupují do kategorie Junior. V této kategorii se může cvičit povinná i volná v kroku, ale taky ve cvalu. Je možné cvičit povinnou sestavu ve cvalu a volnou sestavu v kroku. Kategorie Junior je omezena horní věkovou hranicí 16 let. Dosažením určitého výkonnostního stupně je postup do kategorie Senior. V této kategorii se čvičí už pouze na cválajícím koni. Ve volné sestavě se cvičí převážně ve trojicích. Tyto dvě kategorie se mohou účastnit i ME (Mistrovství Evropy), MS (Mistrovství Světa) a WEG (Světové jezdecké hry).

Od 14 let mohou kromě skupiny cvičenci závodit také v kategorii jednotlivců. V případě jednotlivců cvičí každý voltižér sám za sebe. Jednotlivci musí zvládnout veškeré cvičení na cválajícím koni, musí předvést povinnou, volnou a technickou sestavu, která se týká pouze jednotlivců. Kategorie jednotlivců, jak již bylo naznačeno, je zaměřena již na starší a zkušenější cvičence a opět se dělí podle výkonnosti na juniory a seniory.


Povinná sestava obsahuje:

    * náskok
    * základní sed (upažení)
    * váha (v C a D holubička)
    * mlýn
    * střihy
    * stoj
    * odskok
Volná sestava se skládá z cviků jednotlivců, dvojic a trojic. Je složena ze statických a dynamických cviků, náskoků, seskoků a přechodů. Známkuje se obtížnost, provedení, choreografie, celkový dojem a chod koně.


Technická sestava obsahuje:


    * Náskok kotoulem na krk
    * lavička na hřbetu koně
    * hvězda
    * jehlice
    * stoj bokem čelem ven z kruhu
Obsahuje také prvky volné sestavy, které cvičenec volí dle vlastního uvážení.


Veškeré voltižní cvičení je doprovázeno hudbou.